Brand
Model
SC2-400-84-48 SSDC
Stock #
2817
Year
1986
Condition
Used
Location
Michigan
Tonnage 400
Stroke 12 inches
Shut Height 39.5 inches
Adjustment 10 inches
Bed Size 84" LR x 48" FB
Ram Area 84" LR x 48" FB
SPM 25-50 VSPM
Standard Specifications
Used Bliss Model SC2-400-84-48
Straight Side Mechanical Press
400 ton Capacity Press
Serial Number H70291
12" Stroke
29.5" Shut Height
10" Motorized Adjustment
84" LR x 48" FB Bed Area
84" LR x 48" FB Slide Area
25-50 VSPM
Equipment and Features
Air Clutch and Brake
Air Counterbalances
Recirculating Lube System
Eccentric Shaft
T-Slotted Ram and Bolster
7.5" Bolster Plate
Hydraulic Tie Rod Nuts
Free Standing Console Control
31" Wide x 20" Tall Windows
Allen Bradley 8 Cam Limit Switch
Link 5000 Press Controls
OmniLink LCD Operator Terminal
Vibro Dynamic Isolation Pads
Floor Standing
220.5" Maximum Overall Height