400 TON BLISS/MINSTER SL1-400-48 X 42 STRAIGHT SIDE LINK DRIVE PRESS
Brand
Model
SL1-400-48 X 42
Stock #
115555
Year
Not specified
Condition
Used
Location
Ohio
MANUFACTURER – BLISS (REBUILT BY MINSTER)
TYPE – LINK DRIVE W/ HYDRAULIC OVERLOAD
SERIAL NUMBER – B1-30145-1
TONNAGE – 400 TON
TONNAGE 4” UP – 350 TON
TONANGE 1” UP – 400 TON
BED AREA – 48” X 42”
STROKE – 28”
SHUTHEIGHT – 54”
WORK STROKE – 4”
ADJUSTMENT- 10”
SPM – 14 - 20
SLIDE VELOCITY – 50 FPM @ 4” UP
MAIN MOTOR – 200 HP, 1200 RPM,
SLIDE ADJMENT MOTOR – 5 HP, 1800 RPM
TOTAL PRESS WEIGHT – 169,000#
APPROX. PRESS DIMENSIONS
OVERALL HEIGHT FROM FLOOR– 312” (26’)
DISTANCE TO BOTTOM OF EQUIPMENT- 101 ¾”
OVERALL WIDTH – 136”