Brand
Model
SC2-400-84-48
Stock #
2761
Year
1980
Condition
Used
Location
Michigan
Price
Tonnage 400
Stroke 12 inches
Shut Height 30.5 inches
Adjustment 10 inches
Bed Size 84" LR x 48" FB
Ram Area 84" LR x 48" FB
SPM 30 SPM
Standard Specifications
Used Bliss Press Model# SC2-400-84-48
Straight Side Mechanical Metal Stamping  Press
400 ton Capacity
12" Stroke
30.5" Shut Height
84" LR x 48" FB Bed Area
84" LR x 48" FB Slide Area
30 SPM
Equipment and Features
Air Clutch and Brake
Air Counterbalances
Recirculating Lube System
T-Slotted Ram and Bolster
6.5" Bolster Plate Thickness
40 HP, 1125 RPM Main Drive Motor
Air Cushions in Bed
Motors and Controls
Imco Tonnage Monitor
25" Wide Windows
Vibro Dynamic Floor Pads
Light Curtains
Floor Standing
Overall Weight 118,000 lbs.
230" Overall Height
116.75" Wide  x  80" Depth Footprint
42.5" Floor to Top of Bolster