2018 DMG MORI CMX1100V | Machining Centers, Vertical
Model
CMX1100V
Stock #
34123
Year
2018
Condition
Not specified
Location
Not specified
Overview
Manufacturer:
DMG MORI
Model:
CMX1100V
Year:
Stock #:
Description
2018 DMG Mori CMX 1100V CNC Vertical Machining Center
43" x 22" x 20", 15K RPM, Table Probe, Cooljet High PSI Coolant
X-Axis43.3"1,099.8 mm
Y-Axis22"558.8 mm
Z-Axis20.1"510.54 mm
Power21 hp15.7 kW
RPM12,000 RPM12,000 RPM
# ATC3030
TaperBT40BT40
Table-W22"558.8 mm
Table-L55.1"1,399.5 mm
# Axis33
DMG Mori CMX 1100V CNC Vertical Machining Center
New: 2018
Specifications:
Travels:
X-Axis: 43.3"
Y-Axis: 22.0"
Z-Axis: 20.1"
Spindle Speed: 15,000 RPM
Spindle Taper: CAT 40
Tool Changer: 30 ATC
Max Workpiece L: 55.1"
Max Workpiece W: 22.0"
Max Workpiece H: 24.8"
Max Workpiece Wgt: 2204.6lbs
Equipped With::
DMG Mori Slimline Control
Chip Conveyor
Cooljet 1000PSI Coolant Unit
6418 Cutting Hours
No files or videos to display
Want to request a quote from the owner of this listing?
Similar Listings to - 2018 DMG MORI CMX1100V | Machining Centers, Vertical
Machining Centers Vertical CNC
DMG MORI
Machining Centers, Vertical
DMG Mori 1035 V Ecoline, VMC, 2013 – 1140 Cut Hours, 4th Axis Wired, Prepped for TSC