Citizen Miyano BNJ-51SY6 CNC Swiss Type Lathe (2018)
Model
BNJ-51SY6
Stock #
56244
Year
2018
Condition
Good
Location
Minnesota
# AXIS 7
MACHINING LENGTH 3.93"
CHUCK SIZE 6"
BAR CAPACITY 2"
POWER 20 hp
MAX RPM 5,000 RPM
TAILSTOCK NO
Weight 11687 pounds
Dimensions 2,630 × 1,540 mm (without chip conveyor) x 1,700 mm
Fixed headstock type CNC automatic lathe
7-cutting axes (X1, Z1, Y1, X2, Z2, C1, C2)
Two spindles
Two turrets
One Y-axis slide
25 Nm twelve revolving tool stations (main turret)
Eight tool stations (turret No. 2)
2" diameter bar capacity
3.9" work length
Maximum machining length 100 mm
Diameter of standard cutting: Spindle No. 1 51 mm Dia.
Diameter of standard cutting: Spindle No. 2 42 mm Dia.
Chuck size: Spindle No. 1 6 inch
Chuck size:Spindle No. 2 5 inch
Number of spindles 2
Spindle speed range: Spindle No. 1 & 2 5,000 rpm
Inner diameter of draw tube: Spindle No. 1 52 mm Dia.
Inner diameter of draw tube: Spindle No. 2 43 mm Dia.
Collet chuck: Spindle No. 1 H-S22
Collet chuck: Spindle No. 2 H-S16, DIN171E
Power chuck: Spindle No. 1: 6" thru-hole chuck
Power chuck: Spindle No. 2: 5" thru-hole chuck
Number of turrets: 2
Type of turret: Turret No. 1 12 station turret
Type of turret: Turret No. 2 8 station turret
Shank height of square turning tool 3/4" Sq.
Diameter of drill shank 1" Dia.
Revolving tools: Number of revolving tool (Turret No. 1) Max. 12
Revolving tools: Number of revolving tool (Turret No. 2) Max. 4
Revolving tools: Type of revolving tool (Turret No. 1) Single clutch
Revolving tools: Type of revolving tool (Turret No. 2) Simultaneous drive in all positions
Revolving tools: Tool spindle speed range (Turret No. 1) 6,000 rpm
Revolving tools: Tool spindle speed range (Turret No. 2) 3,000 rpm
Revolving tools: Machining capacity Drill (Turret No. 1) Max. 13 mm Dia.
Revolving tools: Machining capacity Drill (Turret No. 2) Max. 10 mm Dia.
Revolving tools: Tap (Turret No. 1) Max. M12 × 1.75 (S45C-D)
Revolving tools: Tap (Turret No. 2) Max. M6 × 1.0 (S45C-D)
Turret slide stroke: X1 axis 165 mm
Turret slide stroke: Z1 axis 246 mm
Turret slide stroke: Y1 axis 80 (± 40) mm
Spindle slide stroke: X2 axis 85 mm
Spindle slide stroke: Z2 axis 590 mm
Rapid feed rate: X1, Z1, X2, Z2 axes 20 m/min
Rapid feed rate: Y1 axis 12 m/min
Motors: Spindle drive (Spindle No. 1 Cs) 15/ 11 kw (15 min/cont.)
Motors: Spindle drive (Spindle No. 2 Cs) 7.5/ 5.5 kw (15 min/cont.)
Motors: Revolving tool drive (Turret No. 1) 2.2 kw
Motors: Revolving tool drive (Turret No. 2) 0.75 kw
Motors: Slide 1.2 kw (X1, Z1, Y, X2, Z2)
Motors: Hydraulic oil motor 2.2 kw
Motors: Lubricating oil motor 0.004 kw
Motors: Coolant pump 0.25 kw × 1, 0.18 kw × 1
Motors: Turret index motor 0.75 kw
Power supply: Voltage AC 200/ 220 ±10% 50/ 60 Hz ±1%
Power supply: Capacity 33 KVA
Power supply: Air supply 0.5 MPa
Power supply: Fuse 100 A
Hydraulic oil tank capacity 10 L
Lubricating oil tank capacity 4 L
Coolant tank capacity 300 L
Equipped With:
Fanuc 0i-TF CNC Control,
LNS Quick Load Servo S3T Barfeed,
Cool Blaster Mist Control 1000 PSI, CB101VM
LNS Chip Conveyor- Turbo HB
Main Spindle:
3-Jaw Chuck (3L8013)
Royal 5C Collet Chuck (RN42332-C)
S22 Collet Chuck
Misc. Collet Pads
Sub-Spindle:
Royal 5C Collet (922660)
S22 Collet Chuck
Kitagawa BT205 3-Jaw Chuck
Tool Holders Main Spindle:
(5) Live CrossHole Tools
(4) Live Face Tools
(5) 1" ID Tool Holder Blocks
(5) 3/4" Tool Shank Blocks
(1) Cut off Blade
Tool Holders Sub-Spindle:
(4) 3/4" Tool Holder Blocks
(4) 1" ID Tool Holder Blocks