400-ton Blow Press #SC2-400-120-60 Straight Side Mechanical Metal Stamping Press For Sale, Year 2005
Brand
Model
SC2-400-120-60
Stock #
2871
Year
2005
Condition
Good
Location
Michigan
Tonnage 400
Stroke 10 inches
Shut Height 35 inches
Adjustment 10 inches
Bed Size 120" LR x 60" FB
Ram Area 120" LR x 60" FB
SPM 20-60 VSPM
Standard Specifications
Used Blow Straight Side Mechanical Press
400-ton Blow Model # SC2-400-120-60
Serial Number SDG-400-588-05
400-ton Capacity @ .5" off Bottom
10" Stroke
35" Shut Height over Bed (SDAU)
28" Die Height over Bolster (SDAU)
10" Motorized Adjustment
120" LR x 60" FB Bed Area
120" LR x 60" FB Slide Area
20-60 VSPM
Equipment and Features
Air Clutch and Brake
Air Counterbalances
Recircultaing Lube System
T-Slotted Ram and Bolster
7" Thick Bolster Plate
Hydraulic Tie Rod Nuts
OmniLink II LCD Operator Terminal
Black Max Light Curtains (Front, Back Horizontal)
Free Standing Console Controls
38" Wide Windows