2012 MORI SEIKI NL1500MC/500 CNC LATHE USED
Model
NL1500MC/500
Stock #
IGAM0200006
Year
Not specified
Condition
Not specified
Location
Michigan
Overview
Specification Table
CNC Control Mori Seiki M720BM Control
# of Axes 4
Turning Dia 14.02″
Center Distance 20.2″
Chuck Size 8″
X-axis Travel 11.02″
Z-axis Travel 19.29″
Spindle Speed (rpm) 6,000 RPM
Tailstock Yes
Chuck Size: 8″
Number of Axes: 4
Max RPM: 6,000 RPM
Max Turning Diameter: 356 mm (14.02″)
Max Turning Length: 515 mm (20.2″)
X-Axis Travel: 280 mm (11.02″)
Z-Axis Travel: 490 mm (19.29″)
Tailstock: Yes
Product Specifications
  • Model: Mori Seiki NL1500MC/500
  • Year of Manufacture: 2012
  • Max Turning Diameter: Approx. 6.5 inches (165 mm)
  • Max Turning Length: Approx. 20 inches (500 mm)