50 TON L & J MODEL #PM2-50-36-24 SSDC HIGH SPEED STAMPING PRESS 3" STROKE: STOCK #17295
Brand
Model
0050 TON
Stock #
17295
Year
Not specified
Condition
Good
Location
Ohio
Dimensions 64" X 91" X 125"
Weight 18,200
SERIAL .................. PM250106A
MODEL ................... PM250
CAPACITY ................ 50 TON
STROKE .................. 3"
AJUSTMENT ............... 2"
SHUT HEIGHT ............. 13.75"
BED ..................... 36" X 24"
BOLSTER THICKNESS ....... 4"
RAM ..................... 36" X 24"
WINDOWS ................. 14" W X 12" H
CONTROLS ................ PALM BUTTONS
AIR COUNTER BALANCE ..... YES
FEED ROLLS .............. MECHANICAL
VARIABLE SPEED MOTOR .... HP
No files or videos to display
Want to request a quote from the owner of this listing?
Similar Listings to - 50 TON L & J MODEL #PM2-50-36-24 SSDC HIGH SPEED STAMPING PRESS 3" STROKE: STOCK #17295