600 TON BLOW STRAIGHT SIDE DOUBLE CRANK PRESS, MODEL SC2-600-96-48, 16" STR, 10" ADJ, 36" SH, 96" X 48" BA, 14-28 SPM VARI-SPEED, 1985
Brand
Model
SC2-600-96-48
Stock #
7210
Year
1985
Condition
Good
Location
Michigan
PRELIMINARY SPECIFICATIONS
BLOW STRAIGHT SIDE DOUBLE CRANK PRESS
MODEL SC2-600-96-48
S/N SDG-600-231-85
600 TON CAPACITY
16" STROKE
10" ADJUSTMENT
36" SHUT HEIGHT (over Bolster)
96" LR X 48" FB BED AREA
96" LR X 48" FB SLIDE AREA
16" W X 30" H WINDOWS
14-28 SPM VARI SPEED
EQUIPPED WITH
PRESS CONTROL CONSOLE
OPERATOR PALM BUTTON STAND
T-SLOTTED BOLSTER
16" W X 30" H WINDOWS
MOTOR & ELECTRICS
575 V
Overall approximate dimensions
20'4" tall from floor to top of counter balance cylinders
20" pit depth
215,000 complete overall weight. .Aprox.
AVAILABLE FOR INSPECTION, AVAILABLE IMMEDIATELY!!!
DO NOT HESITATE TO CALL FOR EARLY INSPECTION!!!!
Specifications Subject To Verification; Subject To Prior Sale and Price Change
We encourage your personal inspection of this machine, available immediately!
No files or videos to display
Want to request a quote from the owner of this listing?
Similar Listings to - 600 TON BLOW STRAIGHT SIDE DOUBLE CRANK PRESS, MODEL SC2-600-96-48, 16" STR, 10" ADJ, 36" SH, 96" X 48" BA, 14-28 SPM VARI-SPEED, 1985