(1) NEW STANDARD PRESS BRAKE, MODEL AB1000-24
Model
AB1000-24
Stock #
87021
Year
Not specified
Condition
New
Location
Mississippi
SPECIFICATIONS
TONNAGE FORMING/PUNCHING    1000/660
DISTANCE BETWEEN HOUSINGS  22’-5”
BELOW GRADE         yes
BED/RAM OVERALL LENGTH         24’
WEIGHT (APPROX. LBS.)     230,000
BED WIDTH   14”
BED HEIGHT-This dim. is lowered with full machine pit           80”
OVERALL HEIGHT (approx. BEFORE going below grade)         240”
THROAT DEPTH        10”
RAM STROKE (FULLY ADJUSTABLE)        12”
OPEN HEIGHT (MAXIMUM HEIGHT)           24”
CLOSED HEIGHT (MINIMUM HEIGHT)        12”
HORSEPOWER          100
RAM SPEEDS (IN INCHES PER MINUTE)
                      APPROACH    45
                      PRESS 17
                      RETURN          80
Standard Features:
« 100% Owned, 100% Operated & 100% Manufactured in U.S.A.
« Off the shelf, non-proprietary parts from your local suppliers across all of
     North America
« Complete parts manual listing all original manufacturer’s name and part numbers so
    you will never have trouble locating parts
« Groove in bed and ram clamps for American Style Tooling (European optional)
« Three sets of extremely heavy duty gibbing for precision ram guidance
« Hydraulic pressure tonnage control
« Readily available service technicians across the U.S.A.
« Perfect for precision full length forming + off-center loading applications
« Continuous tonnage the full length of the bed due to hydra-mechanical drive
« Simple mechanical limit switches control open height, speed change point and lower
    limit/angle of the bend (Upgradable to 10+ axis of CNC gauging)
« Counterbalance for punching applications for to up to 2/3 of total tonnage
« UL508A compliant
« +, - .001” ram Repeatability (Upgradeable to +,- .0004”)
« 5 Year Parts Warranty + 5 Year Limited Onsite Labor Warranty
« Lifetime Telephone Support at No Charge
« (4) 24” Work Support Arms that slide l-r in t-slot across front of bed