24,000 lbs. x 32" Width Minster Coil Reel and Minster Powered Straightener, Model#MRH20-38S & MSH30-32-7, Year 2007
Brand
Model
MRH20-38S & MSH30-32-7
Stock #
2891
Year
2007
Condition
Used
Location
Not specified
Coil Weight 24000 pounds
Coil Width 32 inches
Coil Thickness .156 inches
Standard Specification
Minster Coil Reel and Minster Power Straightener
Right to Left Feed Direction
24,000 lbs. Coil Weight Capacity
32" Maximum Coil Width
.156" Material Thickness @ Full Width
.315" Maximum Thickness @ 5" coil Width
Line Speed 40-1200 in/min
20-24" I.D. Range
72" Coil O.D.
Minster Coil Reel Model MRH20-38S
Serial Number 13-70945
Three Leaf Mandrel with Coil Keeper Arms
Hydraulic Mandrel Expansion
Air Brake Mounted on Main Spindle
Adjustable Tensioning
Threading Drive for Jog / Forward / Reverse
Minster Powered Straightener Model MSH-30-32-7
Serial Number 13-50792
Seven Powered Straightening Rolls x 3" Diameter
Entry Pinch Roll Assembly x 5" Diameter
Motorized Upper Straightening Roll Adjustment
Air Operated Upper Pinch Roll Adjustment
Adjustable Stock Width Edge Guides
Coil Hold Down Arm with Motorized End Wheel
Stock Peeler Table with Spade Extension
Coil End De-bender Roll
Exit Cascade Loop Support Rollers
Variable Speed Drive
Operator's Control Station
Jog Forward and Reverse with Pendant Remote
End of Stock Sensor
Auto / Run Cycle
Variable Speed Loop Controls
Minster Threading Table Model MTT-12-32-S
Air Actuated
144" Length of Table
32" Maximum Stock Width
Bomb Bay Type
Can be seen under in the S & G Press and Machinery Livonia Michigan Warehouse Upon Request.
Minster Coil Feed Equipment for Metal Stamping
Want to request a quote from the owner of this listing?
Similar Listings to - 24,000 lbs. x 32" Width Minster Coil Reel and Minster Powered Straightener, Model#MRH20-38S & MSH30-32-7, Year 2007
MINSTER
Coil Reels and Straighteners
MINSTER Coil Reel and Powered Straightener Combination 24,000 Lb x 32" Wide
MINSTER
Coil Reels and Straighteners
Minster Double End Coil Reel and Powered Straightener Combination 6,000 Lb x 20" Wide