200 TON 12' TON NIAGARA MECHANICAL PRESS BRAKE, MODEL N200-10-12, 4" STR, 6" ADJ, 12" SH
Brand
Model
N200-10-12
Stock #
6900
Year
1945
Condition
Good
Location
Ohio
PRELIMINARY SPECIFICATIONS
NIAGARA MECHANICAL PRESS BRAKE
MODEL N200-10-12
200 TON CAPACITY
144" OVERALL BED AND RAM
126"  DISTANCE BETWEEN HOUSINGS
4" STROKE
6" RAM ADJUSTMENT (POWER)
12" SHUT HEIGHT (SDAU)
10" DEPTH OF THROAT
30 SPM
EQUIPPED WITH
AIR CLUTCH
ELECTRIC FOOT TRIP
MANUAL BACK GAGE
32" BED HEIGHT FROM FLOOR
20 HP MOTOR
AVAILABLE FOR INSPECTION
AVAILABLE FOR IMMEDIATE DELIVERY
No files or videos to display
Want to request a quote from the owner of this listing?
Similar Listings to - 200 TON 12' TON NIAGARA MECHANICAL PRESS BRAKE, MODEL N200-10-12, 4" STR, 6" ADJ, 12" SH
50 Ton x 8', NIAGARA 50-6-8, 3"STR, 11"SH, 4"ADJ, 6'6" BTH, 8'O.A. BED